Електромагнітна безпека

Екологічний моніторинг електромагнітного забруднення

13-600x436         

               Якщо Ви  помічаєте,  що  ваше самопочуття  чи    здоров’я дитини  погіршилось , з’явилась  швидка втома,  поганий сон , обов’язково  перевірте  спальне та робоче  місце  на  рівень електромагнітного поля.  Можливо  достатньо  переставити  ліжко чи робочий стіл в  інше  місце, і таким чином  значно зменшити негативний  вплив  цих полів й суттєво поліпшити своє самопочуття.

За останній час електромагнітне забруднення навколишнього середовища   зросло  настільки, що Всесвітня організація здоров’я вважає цю проблему однією з найбільш актуальних для людства, а фізики й екологи відносять електромагнітне забруднення до сильнодіючого екологічного фактора з катастрофічними наслідками для всього живого на Землі.

Дослідження показали, що тривалий вплив електромагнітного випромінювання, навіть відносно слабкого рівня, може викликати страшні  захворювання, втрату пам’яті, хвороби Паркінсона та Альцгеймера, імпотенцію і навіть підвищити схильність до самогубства. Особливо небезпечні електромагнітні поля для дітей та вагітних жінок. Ці випромінювання сприяють зміні гормонального статусу організму та зростанню рівня хромосомних аберацій, що приводить до відхилень в репродуктивній системі. Таким чином йде негативний вплив не тільки на здоров’я населення, але й на здоров’я та інтелект  майбутніх  поколінь.

Враховуючи значний вплив  електромагнітних випромінювань  на здоров’я людини, виникає необхідність обов’язкових екологічних досліджень  електромагнітного забруднення місць проживання та  праці.

Спеціалісти Українського Інституту Екології людини в процесі моніторингу  електромагнітного забруднення  реєструють  наявність двох факторів  електромагнітного поля :

  • Напруженість магнітного поля промислової частоти (50Гц);
  • Сумарну інтенсивність електромагнітного поля в діапазоні частот 50Мгц – 3,5Ггц (в цьому спектрі частот працюють всі відомі радіо випромінюючі пристрої ).

Згідно  законодавства України місце  проживання  чи праці  вважається   безпечним,  якщо  магнітні  поля  промислової частоти не перевищують  напруженість  2 мГаус ,  а техногенні  електромагнітні  поля  високої частоти  не перевищують напруженість 2,5 мкВт/см2. Але бажано розміщувати  робочі місця та ліжка  (особливо дитячі)  в тих місцях будинку чи кімнати , де електромагнітний вплив  найменший.

Замовлення  обстежень  на предмет електромагнітної безпеки :

044-587-63-52

050-355-74-76

068-127-06-49

aurasvit@ukr.net

 

Лабораторія електромагнітної  безпеки Українського Інституту екології людини  проводить:

—        Обстеження  будинків, квартир, офісів на предмет наявності  електромагнітних полів  промислової частоти  та полів  високих  частот;

—        Рекомендації  по найбільш безпечному розміщенню  робочого чи спального місця в квартирі, будинку (офісі);

—        Дослідження  радіотелефонів ,  мобільних телефонів, пристроїв WI-FI  на предмет   потужності  випромінювального поля;

—        Дослідження по визначенню найбільш  безпечного оператора мобільного зв’язку для даного офісу, квартири, будинку;

 

Якщо проаналізувати  загалом екологічний вплив зовнішнього середовища на здоров’я людини , то найбільш недооцінено  вплив електромагнітного поля, яке оточує нас всюди:   в домі, офісі, в транспорті.

Якщо 20 років  тому цей вплив можна було б , в якійсь мірі , ігнорувати , то сьогодні    ігнорування впливу електромагнітного поля  на  людину – це злочин  по відношенню до нашого здоров’я і здоров’я наших дітей.

Завдяки стрімкому  розвитку технічного прогресу  й появи  величезної кількості  стільникових (мобільних)  телефонів та бездротової передачі даних WI-FI , вплив  електромагнітного  поля  на людину  катастрофічно  зріс.

Як відомо, організм кожної людини має свою  «енергетичну систему» , яка й відповідає за життєдіяльність  організму.  Ця «енергетична система»  постійно  взаємодіє з електромагнітним полем Землі і Космосу, забезпечуючи  правильну роботу  всіх  органів організму.  Але,  якщо до впливу  Землі і Космосу додається ще й  досить потужний електромагнітний вплив  штучного техногенного  характеру, —  «енергетична система»  може «дати збій», що, в свою чергу, приведе до неправильного функціонування того чи іншого органу людини й виникнення  захворювань.

Загалом вплив електромагнітного  поля на людину  можна розділити на декілька категорій:

—        Вплив електромагнітного поля  промислової частоти  (ЛЕП , електрична мережа  квартири, офісу,  електричні й електронні прилади);

—        Вплив електромагнітного поля  високої частоти  (СВЧ, радіотелефони, стільникові телефони, передавачі WI-FI , радіопередавачі стільникового зв’язку  та ін.).

Вплив електромагнітного поля  промислової частоти

Електромагнітне  поле  промислової  частоти   утворюють  всі провідники  і прилади по яким протікає струм  220/380 В, частотою 50 Гц. Вплив цих полів , як правило, недооцінюють, так як  значні величини поля бувають на невеликій відстані  від  провідника по яким тече струм.  Але потрібно зауважити,  що поля низької частоти  значно  сильніше впливають  на  нашу  «енергетичну систему» , оскільки функціонування організму  керується  саме на низьких частотах.

Найбільшу загрозу  являє  тривале  перебування, особливо  під час сну, в місцях,  де  магнітна компонента електромагнітного поля  перевищує , згідно міжнародних норм, 2-3 мГауса.  Тривале перебування в таких  зонах  може привести до самих страшних захворювань , а для дітей цей негативний вплив  ще більш небезпечний.  Наприклад, якщо біля вашого ліжка , чи ліжка дитини  стоїть  світильник , то  на відстані до 0,5 м від електрошнура може наводитись  поле до  5 міліГаус , тож  прокладайте електрошнур  таким чином, щоб він був якомога далі від тіла , а на ніч  взагалі  вимикайте шнур з розетки.  Також  досить  небезпечна  електрична проводка , яка вмонтована в стіни  і  металеві водопровідні труби. В деяких квартирах   Києва  ми виявляли   поля  більші ніж  8 міліГаус  , а в цих місцях могли бути дитячі ліжка.  В одному з офісів  в центрі Києва виявили поля  значно більші  ніж 10 міліГаус , що приводило навіть до збою в роботі електронних пристроїв — в подальшому  підприємство переїхало в інше місце, так як працівники себе почували не дуже добре.

Також необхідно обов’язково   звернути увагу на Ваш робочий комп’ютер , особливо, якщо в  ньому вмонтовано потужний блок живлення. Бувають випадки, коли блок живлення комп’ютера  некондиційний  він і  випромінює досить  потужне  магнітне поле , а ми, як правило,  ставимо системний блок  поряд з робочим місцем.

Вплив електромагнітного поля  високої частоти

Електромагнітне поле високої частоти  утворюється при роботі  мікрохвильових  печей, радіотелефонів ,  стільникових ( мобільних) телефонів, пристроїв WI-FI, радіостанцій, радіопередавачів стільникового зв’язку та інших  радіо випромінювальних  пристроїв.

Негативний вплив електромагнітних полів високої частоти  на здоров’я людини також  досить значний . Не будемо  вдаватись  в подробиці  конкретних захворювань, що викликаються цими полями,  але загалом можна сказати, що вражаються  практично  всі органи  і, особливо, головний мозок і репродуктивна система  людини.

Можна з впевненістю сказати , що найбільшим  джерелом  електромагнітних полів  високої частоти  є стільниковий (мобільний) зв’язок . Мобільні телефони , а то і подекілька має кожна людина і навіть дитина.

Слід зазначити, що  дітям не бажано користуватися мобільними телефонами  до 13-ти років , поки не сформується репродуктивна система.

Мобільний зв’язок в нашій країні  побудовано  на  двох  різних  технічних  впровадженнях – GSM  зв’язок, CDMA зв’язок. Мобільні телефони  CDMA зв’язку  випромінюють  значно менші поля  ніж  телефони GSM зв’язку, тож   дітям  безпечніше використовувати  телефони CDMA.  Також слід зазначити, що при виклику абонента  телефон випромінює в 20-50 разів  більшу потужність електромагнітного  поля ніж при  розмові. Тому рекомендовано  під  час   виклику  співрозмовника  тримати телефон якомога далі від себе. Якщо є можливість, то  ще безпечніше при розмові  використовувати  гарнітуру  або спеціальну  ретро-трубку.

Мобільні телефони побудовані таким чином, що автоматично визначають  якість покриття тим чи іншим оператором зв’язку , і в процесі виклику і розмови  випромінюють  таку потужність електромагнітних  хвиль, щоб забезпечити  якість розмови  при певному покритті. В наслідок цього  в кожній квартирі чи офісі  негативний вплив  мобільного телефону  можна значно зменшити, якщо  використовувати  мобільний оператор,  покриття якого  найкраще для даного місця. Також  різні мобільні телефони  мають  різну якість  приймача й передавача ,  що приводить до того що в одному і тому місці  випромінювання буде відрізнятись  в  телефонах різних виробників.

Також  досить  великий негативний  вплив  дають випромінювання від  радіопередавачів  стільникового (мобільного) зв’язку.  На жаль, є випадки, коли такі передавачі  монтують на лікарнях,  житлових будинках  і, навіть, на дитячих садках. Це —  злочинна недбалість, але,  на жаль ,  органи  нашої влади не дбають про здоров’я  людей, як в розвинених країнах  Світу.   Наприклад , ми проводили заміри  в житловому будинку Києва, де на даху встановлено такий передавач, —  в одній з квартирі на останньому поверсі  зафіксована потужність  електромагнітних полів до 10 мкВт/см.кв., що в 5 разів перевищували допустиму норму.  А за цю квартиру  люди виклали дуже немалі кошти!

Іншим  джерелом  електромагнітного поля високої частоти в домі чи офісі  може бути радіотелефон.  Більше половини радіотелефонів , які ми заміряли, продовжують випромінювати навіть тоді, коли  трубка телефону знаходиться на базі.  Цю аномалію  можна  пояснити тим, що  якість  радіотелефонів   та інших пристроїв,  які поставляються  в Україну , значно  гірша  , ніж  ті ж самі моделі, які поставляються в Європу чи США.

Також не слід забувати про пристрої WI-FI.  В  багатьох квартирах при підключенні  Інтернету  використовуються ці пристрої бездротового  зв’язку . Потужність цих пристроїв регулюється , і бажано  встановлювати  її на мінімальному рівні , а також відключати на ніч.

Якщо ж Ви  помічаєте,  що  ваше самопочуття , чи здоров’я дитини  погіршилось , з’явилась  швидка втома ,  поганий сон , обов’язково  перевірте  спальне  чи робоче місце  на  рівень  електромагнітного поля .  Можливо,  достатньо  пересунути  ліжко чи робочий стіл  на півметра , і таким чином  значно зменшити негативний  вплив цих полів й суттєво поліпшити своє самопочуття.

Ярослав Прищенко

Український Інститут Екології Людини